Cyfryzacja w polskiej służbie zdrowia staje się faktem

Cyfryzacja w polskiej służbie zdrowia trwa już od kilku lat. Na początku ery cyfryzacji Ministerstwo Zdrowia planowało wdrożenie elektronicznej platformy gromadzenia analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych o nazwie P1. Założenie było wdrożenie systemu za pomocą jednej dużej implementacji, jednak z biegiem lat podejście zmieniło się.

Zmiana podejścia w cyfryzacji polskiej służby zdrowia

W 2016 roku prace nad jednorazowym wdrożeniem platformy wyhamowały na rzecz podzielenia projektu na mniejsze sukcesywnie wdrażane elementy. Zmiana podejścia okazała się jednak dobrym krokiem, bo prace nad projektem znacząco przyśpieszyły. Prace idą w zgodzie z planami dotyczącymi cyfryzacji w całej Unii Europejskiej. Do 2020 roku Unia Europejska przekaże Polsce 13 mld zł finansowania przeznaczonego na rozwój infrastruktury medycznej oraz cyfryzację służby zdrowia.

Cyfryzacja w polskiej służbie zdrowia – cel

Cyfryzacja ma na celu poprawę bezpieczeństwa wrażliwych informacji medycznych oraz wycofanie papierowego obiegu dokumentów. Badania statystyczne dowodzą, że pracownicy aptek i gabinetów medycznych tracą dziennie aż 52 minuty na szukaniu informacji w archiwach. Elektroniczny obieg dokumentów rozwiązuje ten problem jednocześnie znacznie zmniejszając koszt i podnosząc efektywność całego procesu obsługi pacjenta. Cyfryzację wymuszają także m.in. starzejące się społeczeństwo, które pociąga za sobą większe obciążenie dla systemu ochrony zdrowia. 

Wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej

Ważnym sukcesem j wdrożenie systemu elektronicznej dokumentacji medycznej, który umożliwia między innymi wystawianie e-zwolnienia. E-zwolnienia w placówkach medycznych są znacznym ułatwieniem dla pacjentów. System automatycznie przekazuje informacje o zwolnieniu do pracodawcy, dzięki czemu pacjent nie musi martwić się formalnościami. W maju 2018 r. zostało uruchomione Internetowe Konto Pacjenta. Gdzie każdy pacjent po zalogowaniu może sprawdzić stan swoich e-recept, e-zwolnień oraz skierowań lekarskich. W IKP zostały również wprowadzone informacje i ulotki dotyczące 80 mln leków. Pacjent, zobaczy leki, które kupował w swoim IKP razem z ulotką dotyczącą danego leku. Ministerstwo zdrowia zadeklarowało także, że rozwój Internetowego Konta pacjenta jest obecnie priorytetem.

E-recepta kolejnym krokiem do cyfryzacji

Kolejnym krokiem cyfryzacji w polskiej służbie zdrowia jest pełne wdrożenie e-recepty. Na dzień dzisiejszy 99% aptek i punktów aptecznych jest podłączonych do platformy e-zdrowie, co umożliwia im wystawianie e-recept. E-recepta to dokument elektroniczny, który zastępuje tradycyjną receptę papierową. Każda recepta refundowana przez NFZ ma być do końca roku e-receptą, jest to termin, do którego wszystkie podmioty wydające recepty mają obowiązek zarejestrować się na platformie. Więcej o tym pisaliśmy tutaj: E-recepta – jak ułatwi pracę lekarza?